LIPIEC - ROD im.Żwirki i Wigury w Białystoku

Rodzinny Ogród Działkowy
im. Żwirki i Wigury
w Białymstoku
Przejdź do treści

LIPIEC

PORADNIK DZIAŁKOWCA > KALENDARZ PRAC

W sadzie

   Lipiec to czas zbiorów owoców jagodowych, takich jak: truskawki, poziomki, morele i czereśnie. Niewiele później należy rozpocząć zbiory wiśni, malin, porzeczek i agrestu.
   Zbiory owoców jagodowych najlepiej rozpocząć w suchy dzień, w godzinach przedpołudniowych. W miarę możliwości spożywać je na surowo, przebrane można zamrażać, a świeże przechowywać w pomieszczeniu chłodnym, zacienionym i suchym.

Zbiór wielkoowocowych truskawek raz owocujących trwa od początku kwietnia do końca lipca. Odmiany powtarzające, kwitną i owocują przez całe lato aż do jesieni.

   Warto regularnie podlewać rośliny sadownicze w celu uniknięcia drobnienia owoców i słabszego plonowania.
   Zdarza się czasem, że pod wpływem znacznego przyrostu owoców, konary drzewek zaczną się łamać i odrywać od pnia. Wśród najbardziej kruchych drzewek wymienia się: grusze i śliwy. W tym celu można wykonać podpory dla gałęzi, na których jest bardzo dużo owoców.
   Wraz z zakończeniem zbiorów owoców, zaleca się wykonanie cięcia czereśni i wiśni. Wiśnie tniemy intensywnie, usuwając stare, zwisające gałązki, pokładające się na sobie i rosnące do środka korony. Czereśnie natomiast tniemy umiarkowanie, prześwietlamy konary i skracamy wierzchołek.
       W przypadku malin, po zbiorach wycinamy pędy, które już owocowały. Tegoroczne pędy warto przywiązać do podpór.

   Wycinamy także nieowocujące pędy letnie u winorośli. Z kolei pędy owocujące skracamy powyżej owocującego grona.
   W lipcu cięcia wymagają jabłonie i grusze hodowane w szpalerach.
   Pod koniec lipca kończą się zbiory truskawek. Trzeba wówczas usunąć ściółkę i ściąć liście na wysokości około 6 cm nad ziemią. Następnie przystępujemy do odchwaszczenia międzyrzędzi oraz podlewania truskawek. Jeśli rośliny mają już 4 lata, trzeba je usunąć i przygotować nowe miejsce pod uprawę truskawek.
   W lipcu dość dotkliwie można odczuć efekty rozwoju szkodników i chorób roślin sadowniczych, szczególnie tym, którym nie zdążyliśmy zapobiec w poprzednich miesiącach. Po zbiorach zaleca się usunięcie z ziemi resztek owoców z objawami chorób i żerowania szkodników, bowiem mogą one stać się przyczyną powtórnego wystąpienia problemu.
   Lipiec to miesiąc zwalczania parcha na jabłoniach i gruszach. Jeśli lato jest wilgotne konieczne będą opryski. Ze szkodników mogą pojawić się przędziorki, mszyce i bawełnica korówka.
   Jeśli rok wcześniej wystąpiło gnicie owoców wywołane przez brunatną zgniliznę, to na początku lipca należy przeprowadzić odpowiednie opryski przeciwko tej chorobie.



W warzywniku

   Kto w odpowiednim czasie wykonał wszystkie czynności w warzywniku, wkrótce może spodziewać się świeżych warzyw. W lipcu szczególną uwagę zwracamy na zbiory.
   Przy suchej i ciepłej pogodzie niezbędne jest właściwe nawadnianie upraw. Mnóstwo wody potrzebują warzywa kapustne, korzeniowe i dyniowate, poza tym fasola.
   W lipcu należy doglądać uprawiane warzywa. Nie lekceważyć oznak występowania szkodników i chorób, oraz niedoboru składników odżywczych w glebie. Z początkiem miesiąca może pojawić się mączniak rzekomy dyniowatych. A pod koniec miesiąca na późnych kapustach zdarza się zaobserwować czerń krzyżowych. Należy zapobiegać zarazie ziemniaka na pomidorach, szczególnie, gdy choroba ta pojawiła się wcześniej na ziemniakach. Na selerze może pojawić się septorioza selera, a ze szkodników w warzywniku może zaatakować stonka ziemniaczana, połyśnica marchwianka i śmietka ćwiklana.
   To czas nawożenia pomidorów, które potrzebują dużo potasu i azotu, składników odpowiadających za ich trwałość i smak.
   W warzywniku zaczyna się czas wysiewu rzodkiewki, sałaty liściowej, kapusty włoskiej, kalarepy i szpinaku.
   Sadzimy też wyhodowane z rozsady sadzonki brukselki, endywii, kopru włoskiego i szpinaku.
   Lipiec to również czas zbioru ziół, takich jak: tymianek, oregano, szałwia, cząber, estragon i mięta.
   W miarę dorastania zaczynamy zbiór warzyw, m.in. wczesnej kalarepy, kalafiorów, brokułów, grochu, bobu, fasolki szparagowej i wczesnych odmian rzodkiewki. Mniej więcej w połowie lipca należy zakończyć zbiór wczesnych kapust, zaś pod koniec miesiąca - odmian średnio wczesnych.
   Zbieramy „na pęczki” marchew, pietruszkę, por i cebulę ze szczypiorem.
   Przeprowadzamy zbiór warzyw dyniowatych.

                                       

W ogrodzie ozdobnym

   Na początku lipca należy wykopać cebule narcyzów, hiacyntów (każdego roku), śniadków, szachownic i kwitnących wiosną czosnków. Wykopane cebule przeglądamy i wyrzucamy te porażone chorobami. Pozostałe przechowujemy, aby posadzić je jesienią.
   W słoneczną i suchą pogodę trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Najlepsze jest podlewanie późnym popołudniem, gdyż rośliny mogą wówczas korzystać z wilgoci przez cały wieczór i noc.
   Aby zapobiec tworzeniu na grządkach i rabatach głębokich pęknięć w ziemi, które mogą spowodować uszkodzenia korzeni roślin, warto spulchniać ziemię za pomocą motyki.
   Podczas upałów należy kontrolować poziom wody ogrodowej w sadzawce.
   Można jeszcze wysiać niektóre rośliny dwuletnie, takie jak: niezapominajka, fiołek rogaty czy stokrotka.
   Pod krzewami ozdobnymi i na rabatach bylinowych warto zastosować ściółkowanie.
   Mniej więcej od połowy lipca do końca sierpnia będzie można okulizować róże.
   Trzeba doglądać rośliny, bowiem w lipcu atakuje wiele szkodników.



Kwiaty w domu, balkony i tarasy

   Rośliny posadzone w skrzynkach, szczególnie w słoneczną pogodę wymagają codziennego podlewania. W upalne dni niektóre rośliny np. pelargonie i petunie trzeba nawadniać dwa razy dziennie.
   Kwiaty balkonowe potrzebują także odpowiedniego zasilenia nawozami. Zależnie od gatunku zasilamy co siedem lub co czternaście dni.
   Niektóre gatunki tj. szafranek, lobelia, pelargonia, epicedium, czy petunia zakwitną powtórnie, jeśli będziemy stale usuwać przekwitnięte kwiatostany.
   Lipiec to czas wzmożonego występowania mszyc. Gdy zauważymy pierwsze owady należy spłukać je silnym strumieniem wody. Jeśli to nie pomoże trzeba będzie użyć specjalnych preparatów.
                                        
Na trawniku

   W lipcu należy pamiętać o regularnym nawożeniu i wietrzeniu trawnika, co zahamuje wzrost chwastów i mchu. Rośliny, takie jak kaczeńce, mniszki, stokrotki i mikołajki, usuwamy wraz z korzeniami, aby nie wyczerpywały trawnika.

   Trawnik należy regularnie kosić, podlewać i nawozić.

Darmowy licznik odwiedzin
Rodzinny Ogród Działkowy im. Żwirki i Wigury
ul. Ciołkowskiego 2/4 Białystok 15-245
e-mail: rodbialystok@wp.pl
tel . 533 330 001
rodzwirkiwigury@gmail.com
Wróć do spisu treści