Wydarzenia biezace - ROD im.Żwirki i Wigury w Białystoku

im. Żwirki i Wigury w Białymstoku
Przejdź do treści

W związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 Zarząd ROD Żwirki i Wigury prosi o kontakty za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.12.10.2021
JAK ZABEZPIECZYĆ DZIAŁKĘ

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rzeczy wartościowe, jakie pozostawiamy w altanie działkowej. Pozostawienie na działce drogiego telewizora, sprzętów RTV, czy AGD, a także rodzinnych pamiątek, czy biżuterii zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Bardziej wartościowe rzeczy powinniśmy na czas poza sezonem ulokować w bezpieczniejszym miejscu.

To, co jednak pozostało w altanie działkowej powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć, a złodziejom w jak największym stopniu utrudnić dostęp do wnętrza altany działkowej. W tym celu zaleca się zainwestowanie w jak najlepszej jakości zamki, kłódki, czy też okiennice.

W obecnych czasach warto zainwestować również w systemy alarmowe, monitoring, bądź nawet warto rozważyć wynajęcie firmy ochroniarskiej, która na wypadek sygnału z naszej altany działkowej przybędzie na miejsce w ciągu kilku minut. Już samo zamontowanie kamer w widocznym dla przechodniów miejscu będzie samo w sobie odstraszające dla złodzieja, który w obawie o rejestrowanie tego, co dzieje się na działce zrezygnuje z wejścia na jej teren.

Obecnie firmy ubezpieczeniowe umożliwiają ubezpieczenie działki od kradzieży (włącznie z wartościowymi rzeczami w altanie działkowej), a także aktów wandalizmu, które nierzadko są nieodzownym elementem włamania. Wielu zainteresowanych uważa, że ubezpieczyciele działki stwarzają wiele problemów przed podpisaniem umowy, takich jak obowiązek założenia krat w oknach i drzwiach, ubezpieczenie tylko i wyłącznie murowanej altany, czy też wyłączenie od odpowiedzialności w przypadku kradzieży wartościowych przedmiotów z altany. Ku uciesze działkowców – nie wszystkie firmy stawiają tak niewygodne warunki ubezpieczenia. W tym celu warto skontaktować się z firmą, w której mamy inne ubezpieczenia – może wyrażą zgodę również na ubezpieczenie działki i przedstawią korzystne dla działkowców warunki umowy.

Zawsze należy pamiętać o zamykaniu bram i furtek – nie tylko tych prowadzących bezpośrednio do naszej działki, ale i tych w ogrodzeniu zewnętrznym ogrodu. Po sezonie ogrodnictwa działkowego winniśmy jak najbardziej utrudnić dostęp do ogrodu osobom postronnym.

Choć pogoda nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu należy systematycznie doglądać swojej działki, a także za każdym razem podkreślać swoją obecność i zostawiać ślady np. w postaci zgrabionych liści, czy odśnieżonej alejki na działce. W takiej sytuacji złodziej nie będzie w stanie określić, czy za chwilę na terenie działki nie pojawi się jej użytkownik, co może spowodować jego rezygnację z rabunku. Warto porozumieć się z zaprzyjaźnionymi sąsiadami, aby wzajemnie pilnować swojego dobytku i reakcję w przypadku dojrzenia czegoś niepokojącego.

Działkowcy to jedna wielka rodzina, w związku z czym, jeżeli wszyscy dołożą odrobinę starania znacząco zwiększy się bezpieczeństwo na terenie działek w sezonie zimowym, bo w jedności siła!

Oliwia Ciechomska


14.09.2021
GRATULACJE

W konkursach okręgowych na " Wzorowy kompostownik " oraz " Moja eko działka" działkowcy reprezentujący ROD Żwirki i Wigury w Białymstoku uzyskali wspaniałe lokaty. W konkursie brało udział prawie sto ogrodów z całego okręgu podlaskiego.

               


04.06.2021

KOMUNIKATW nawiązaniu do Uchwały nr 60/2020 z dn. 26.03.2020r., pkt.3 Krajowego Zarządu PZD w sprawie zasad korzystania z działek w okresie pandemii Zarząd ROD cofa decyzję o umożliwieniu wjazdu pojazdów mechanicznych na teren Ogrodu i przywraca zasady z roku 2019.

Docieranie do działek bezpośrednio pojazdem może się odbywać jedynie dwa razy w tygodniu tj. poniedziałek i czwartek w godz. od 8-20. W innych dniach tygodnia potrzebę wjazdu proszę zgłaszać min. 12 godzin wcześniej gospodarzowi lub osobie funkcyjnej zarządu .

Pojazdy do godz.20.00 muszą być bezwzględnie odprowadzone na parking.Wiąże się to z ustawieniem blokad na głównych alejach dojazdowych. Blokady są monitorowane i wszelkie próby ich zniszczenia spowodują konsekwencje prawne. Działkowcy z orzeczeniem grupy inwalidzkiej proszeni są o kontakt z zarządem.

Decyzja wchodzi w życie z dniem 7 czerwca 2021r.
Zarząd Ogrodu.

01.06.2021

Dzień Dziecka w ROD Żwirki i Wigury

W ramach Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD mieliśmy zaszczyt gościć najmłodsze klasy ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Dojlidach Górnych w Białymstoku.Okazją do wizyty na naszym ogrodzie był Dzień Dziecka.Po okresie pandemii i wiążącej się z nią izolacji od szkoły i brakiem kontaktu z rówieśnikami pierwszaki wspaniale się bawiły, miały mnóstwo pytań i wszystko wokół je interesowało. Jak zwykle pedagodzy połączyli naukę i zabawę z kształtowaniem postaw proekologicznych. Doskonale rozumiemy, by właściwe postawy były kształtowane od najwcześniejszych lat, kiedy człowiek zdobywa świadomość istniejących problemów w środowisku naturalnym i uczy się właściwych zachowań i postaw.Nauczyciele z SP 52 potrafią przemówić do wyobraźni dzieci dzięki czemu dostarczają im rzetelnej wiedzy o środowisku oraz rozbudzają wrażliwość na piękno i bogactwo natury.Współpraca z tak profesjonalną kadrą pedagogiczną i wspaniałymi dzieciakami jest niebywałą przyjemnością.

Galeria ...kliknij :)

12.05.2021

UWAGA

Gospodarz Ogrodu przypomina, że plastikowe kontenery na odpady zielone o poj. 1100 litrów zostały postawione wyłącznie w celu przyjmowania nadwyżki niemieszczącej się w kompostowniku działkowca.
Zauważono, że działkowcy z nieokreślonych powodów ''oszczędzają'' swoje kompostowniki wrzucając wszystko do wspomnianych pojemników.

 
Każdy działkowiec na użytkowanej działce ma regulaminowy obowiązek posiadania kompostownika minimum dwukomorowego .

 
Metalowy kontener na gałęzie służy do składania przyciętych, powiązanych w pakiety chorych i zagrzybionych gałęzi drzew, których ze względu na ustawę antysmogową nie można spalać.
Działkowcy dokonujący przycinki drzew i krzewów zobowiązani są do wykupienia za własne pieniądze kontenera.
Gospodarz udostępni plac lub wskaże miejsce ustawienia prywatnego kontenera ewentualnie Zarząd Ogrodu wyrazi zgodę na zajęcie alejki przy działce .
Podkreślamy, że zabronione jest wykorzystywanie ogrodowych kontenerów do prywatnego porządkowania działek.
Dopuszczalna masa worków wynosi 20 kg !!!
Gałęzie powiązane w pakiety max. do 1,5 metra !!!

 


07.04.2021
Rozpoczęcie sezonu na Ogrodzie

Uruchomienie ogrodowej sieci wodociągowej odbędzie się 17 kwietnia 2021. Prosimy uzupełnić armaturę w obrębie działki oraz przybycie w celu sprawdzenia pod kątem ewentualnych nieszczelności. Wszelkie problemy proszę zgłaszać pod nr tel. 606 481 62306.04.2021
Konkurs Eko DziałkaRegulamin ...tutaj


02.04.2021
Uwaga

Trwają prace przy stawie polegające na powiększeniu powierzchni parkingowej. Prosimy o zachowanie  ostrożności oraz umożliwienie ekipie budowlanej czynności przy utwardzaniu placu. Bezpośrednią kontrolę na miejscu sprawuje gospodarz ogrodu tel. 606 481 623

  


01.03.2021
Pokaz cięciaZapraszamy działkowców na pokaz cięcia korekcyjnego jabłonek i krzewów ozdobnych, który odbędzie się 6 marca 2021 o godz. 11.15
Osoby zainteresowane uczestnictwem w w/w zajęciach, jak również chcące uzyskać więcej informacji proszone są o kontakt telefoniczny z biurem ogrodu.
Link do filmów z pokazu cięcia - tutaj...

07.12.2020
UWAGA

Z powodu modernizacji podjazdu w  dniach od 7 do 9 grudnia będzie utrudniony wjazd pojazdów na teren ogrodu przez bramę numer 1.
Prosimy korzystać z bram wjazdowych nr 2 i 3.

       


09.11.2020
Odpowiedź Zarządu Komunikacji Miejskiej w/s wiaty03.11.2020
Poszukujemy wykonawcy

Zarząd ROD poszukuje wykonawcy budowlanego w celu naprawy podjazdu na bramie nr 1.
Oferty prosimy składać elektronicznie na adres rodzwirkiwigury@gmail.com
Dodatkowe pytania proszę kierować bezpośrednio pod numer 533 330 001  
Zarząd Ogrodu

Konkurs Okręgowy "Wzorowy kompostownik-jesień 2020"

Zrób zdjęcia przedstawiajace Twój kompostownik lub ciekawy sposób zagospodarowania odpadów zielonych ( gałęzi,spadów owocowych itp. ).Odpowiedz na pytanie : "Dlaczego warto kompostować ?"
Prześlij wszystko na adres mailowy pzdpodlaski@gmail.com
        NAGRODY:
I   m-sce      -    600 zł
II  m-sce      -    400 zł
III m-sce      -    200 zł
IV-X m-sce  -    100 zł
XI-XX m-sce -  nagrody rzeczowe

Nagrodzeni w konkursie - Czytaj...

01.07.2020
Epidemia a walne zebrania ROD

Epidemia wymusiła nowe spojrzenie na przepisy dotyczące walnych zebrań. Ich organizacji w „zwykłym” trybie to ryzyko dla zdrowia, a nawet życia działkowców;  często też naruszenie przepisów epidemiologicznych. Dlatego KR PZD dokonała interpretacji Statutu PZD.
Jej efektem jest nowa gama rozwiązań dla ROD.

23.06.2020
NOWE OGRODZENIE

W związku z koniecznością przeniesienia ogrodzenia zakończono pierwszy etap inwestycji. Pozostało jedynie wprowadzić naciągi i zainstalować tuż nad ziemią odstraszacze dzików w postaci drutu kolczastego . Prace były prowadzone metodą mieszaną. Część zadań wykonali działkowcy, za co Zarząd składa ogromne podziękowania, a część na umowę zlecenie.
Przy okazji zwracamy się z prośbą do działkowców o wnoszenie  zaliczek na poczet tegorocznej opłaty ogrodowej ,gdyż niezaplanowana w naszym budżecie inwestycja pomimo podjętych starań pochłonęła znaczne środki finansowe.

     


22.06.2020

UWAGA  BURZE

Zarząd ROD ostrzega przed skutkami nawałnic. Działkowcy ,którym drzewa rosnące wokół altanek i na terenie ogródka "wymknęły się spod kontroli" powinni rozważyć opcję ich wycięcia. Niech przestrogą będzie sytuacja po ostatniej burzy i złamane drzewo na działce jednego z naszych użytkowników. Zniszczeniu uległo również ogrodzenie Ogrodu na długości około 15 mb.05.06.2020

WNIOSEK DO PREZYDENTA

Zarząd ROD podjął kolejną próbę wpłynięcia na kształt planu zagospodarowania Krywlan na styku granic z naszym Ogrodem. Jak wiemy konsekwencje przesuniecia granic będą bardzo odczuwalne dla użytkowników mających działki bezpośrednio przy ogrodzeniu okalającym jak i rzecz jasna całego Ogrodu. Liczymy na dobrą wolę Pana Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego oraz podległych mu Urzędników.
List do Pana Prezydenta. ../ tutaj /

30.04.2020
Komunikat Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD  
w sprawie nadchodzącej suszy

Tegoroczna zima zamiast uzupełnić zasoby wody w glebie jeszcze bardziej ją wysuszyła. Dodatkowo widzimy brak opadów w miesiącach wiosennych. Sytuacja jest dramatyczna, problemy związane z suszą dotknął każdego działkowca.

27.04.2020
ZIELONY KOSZMARSzanowni Działkowcy, kontener na odpady zielone miał nam pomóc zmagać się z ustawą smogową i generalnie problemem palenia i zadymiania na ogrodzie. Przez dwa sezony nie było problemów ze zrozumieniem do czego służy i jak własciwie korzystać z tego kosztownego udogodnienia. Co się stało w tym roku? Dlaczego działkowcy zasypują parking i plac gałęziami ? Przypominamy kontener nie służy do generalnego sprzątania swoich działek,a jedynie do wyrzucania materiałów zielonych, których nie powinno się kompostować oraz niewielkich nadwyżek , niemieszczących się w kompostowniku. Po drugie jeżeli kontener jest zapełniony, proszę nie zostawiać materiałów zielonych obok kontenera. Po trzecie jeżeli ktoś robi generalne porządki, czyli przycina dużo drzew i krzewów zobowiązany jest do wykupienia własnego kontenera. Po czwarte worki z trawą, liśćmi itp., nie mogą być cięższe niż 20 kg, a gałęzie maksymalnej długości jednego metra i powiązane w pęczki.
Prosimy o wyobraźnię. Jeżeli nadal będziemy sami siebie zasypywać Zarząd Ogrodu zobowiązany będzie do podjęcia stosownych kroków z rezygnacją z kontenera włącznie.
Zarząd  ROD

15.04.2020
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo w związku z koniecznością rozliczenia opłat za energię elektryczną prosimy o podawanie wskazań licznika energii elektrycznej ikasentowi PGE nr tel. 607 189 637 w terminie do 28 kwietnia 2020.
PGE Oddział Białystok

07.04.2020
UWAGA
Uruchomienie wewnętrznej sieci wodociągowej nastąpi 14 kwietnia 2020 r., o godzinie 15.00. Prosimy o zamontowanie brakującej armatury.

03.04.2020
Komunikat
Krajowego Zarządu PZD

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń.

25.03.2020

OTWARCIE WODY
Planujemy uruchomienie wewnętrznej sieci wodociągowej ok. 14-16 kwietnia 2020 r. Szczegóły będą na tablicach informacyjnych i w SMS-ach.

24.03.2020
WYŻSZE OŁATY ZA WYWÓZ ŚMIECI
Drodzy działkowcy.Informujemy,iż na mocy nowej ustawy o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach oraz Uchwały Rady Miasta Białystok Nr XVIII/290/19 z dnia 20.12.2019 r., wchodzą w życie nowe miesięczne opłaty za wywóz odpadów uchwalone przez Radę Miasta Białystok.
Nowo uchwalona miesięczna opłata w przypadku naszego Ogrodu wzrasta o 240 % miesięcznie w stosunku do opłat wnoszonych w 2019 roku.

23.03.2020
KOMUNIKAT
Szanowni Działkowcy zanim nie odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawcze w roku 2020, nie możemy wprowadzić opłat,które odzwierciedliłby rzeczywiste potrzeby naszego Ogrodu. W związku z powyższym Zarząd zwraca się z prośbą o wnoszenie zaliczkowych opłat ogrodowych w kwotach z roku 2019. Po ustaleniu wysokości nowych składek dokonacie Państwo stosownych korekt.

17.03.2020
KONIECZNOŚĆ PRZESUNIĘCIA GRANIC OGRODU

Powiadomienie ws. niewłaściwego
przebiegu granicSzanowni Państwo, zrealizował się czarny scenariusz. Od kilku lat funkcjonowaliśmy ze świadomością, że granice naszego ogrodu od strony lotniska zostały błędnie wytyczone na etapie zakładania. Niestety nie działa w naszym przypadku prawo nabycia własności przez zasiedzenie w związku z powyższym chcemy jak najniższym kosztem przesunąć ogrodzenie bez większych nakładów i niepotrzebnego inwestowania. Planowane prace chcielibyśmy zrealizować w systemie gospodarczym i tylko od Państwa zaangażowania będzie zależało jakie środki pozostaną na koncie Ogrodu.
Pierwszy etap przewiduje wstawienie około 150 metalowych słupków i rozciągnięcie nowej siatki ogrodzeniowej na długości ok.310 metrów. W drugim etapie poprowadzimy siatkę o długości ok.344 mb i wstawimy około 170 słupków.Wylewki betonowe oraz naciągi zgodnie ze specyfikacją inwestycji.
Priorytetem jest wykorzystanie materiałów z rozbieranego ogrodzenia o ile stan techniczny pozwoli na ich powtórne użycie.
Prace związane z przenoszeniem ogrodzenia będą prowadzone w taki sposób, by nie dopuścić do sytuacji, że Ogród nie będzie chroniony.
Pierwszy etap musimy zrealizować na przełomie maja/czerwca 2020 roku. Drugi etap realizowany będzie w roku 2021,gdyż napotykamy ogromny problemem, jakim jest wytyczenie drogi ppoż. rozpoczynającej się od działki nr 192 , a kończącej na działce nr 256.
Osiemnaście działek zmieni powierzchnię użytkową.

  Miejski System Informacji Przestrzennej oraz działki dotknięte zmianą powierzchni użytkowej po wytyczeniu nowej granicy. Zakładana szerokość alejki  zewnętrznej 3,5 metra.
W chwili obecnej trwa szacowanie kosztów i pewne jest, iż ww. niezaplanowana inwestycja będzie jednym z elementów podwyższających opłatę ogrodową na rok 2020.

02.03.2020
ODPOWIEDŹ ZARZĄDU BKM
W SPRAWIE WIATY PRZYSTANKOWEJ

Powiadomienie
ul. Ciołkowskiego 2/4
15-245 Białystok
NIP 966-14-20-011

533 330 001
rodzwirkiwigury@gmail.com
Żwirki i Wigury
Wróć do spisu treści