Wiosna - ROD im.Żwirki i Wigury w Białystoku

im. Żwirki i Wigury w Białymstoku
Przejdź do treści
Wiosna
Marzec



Marzec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika
W marcu trzeba przestawić zwrotnice na rozwój ogrodu. Przycinanie krzewów powinno być zakończone, aby nie przeszkadzać gnieżdżącym się w nich ptakom. Rośliny o miękkim drewnie, jak róże, motyle krzewy (budleja) albo ketmia będą przycinane dopiero w okresie kwitnienia forsycji. Ponieważ miejsca cięcia wiśni oraz włoskiego orzecha trudno się zabliźniają, trzeba poczekać z zabiegiem do lata. Ważne, aby nożyce były zawsze ostre i czyste.


1. Wysiew nasion w inspektach
Początek marca jest dobrym momentem do wysiewu pod dachem papryki, pomidorów albo ziół. Trzeba uważać, aby nasiona nie zostały wypłukane przy podlewaniu.

2. Sadzenie i przesadzanie
Kto przesadza zrzucające liście krzewy, jak ligustr, tawuła albo kalina, powinien zachować jak najwięcej drobnych korzeni. Najlepiej przenosić roślinę razem z całą bryłą korzeniową i zaraz po przesadzeniu podlać. Większe rośliny trzeba przymocować do palików. Jeśli ziemia już rozmarzła, można w marcu sadzić byliny. Pora na przesadzanie roślin zimozielonych i wrażliwych nadejdzie dopiero w kwietniu.

3. Ogródek kwiatowy
Byliny i krzewy sadzi się jesienią albo wiosną. Jesienne sadzenie daje roślinom lekką przewagę, ponieważ zdążą się przed zimą ukorzenić. Wrażliwe trawy, inne byliny i krzewy sadzi się chętniej na wiosnę. Przed sadzeniem gleba musi być spulchniona i odchwaszczona.


Kwiecień



Kwiecień to najlepszy czas na urządzanie ogrodu od nowa. Wszystkie krzewy dają się teraz dobrze sadzić, a zimozielone rośliny można przesadzać. Jednocześnie jest to też czas budowy gniazd i wysiadywania przez ptaki jaj. Dlatego obowiązuje zasada: Ze względu ma ochronę ptaków przycinanie krzewów, a także ścinka drzew są w tym okresie niedopuszczalne. Nawet jeśli kilka dni jest ciepłych, to z wysadzaniem niektórych roślin do gruntu trzeba się wstrzymać. Nocne przymrozki mogą jeszcze wrócić i zniszczyć wrażliwe sadzonki.

1. Wiosenne cięcie krzewów i kwiatów

Kiedy zaczyna kwitnąć forsycja, nadchodzi właściwy czas, aby takie krzewy, jak róże, motyle krzewy, ketmie ogrodowe i niektóre hortensje przyciąć. W przypadku róż ogrodowych i pnących usuwa się tylko martwe drewno. Słabe pędy róż rabatowych i wielkokwiatowych trzeba przyciąć mocno, a pozostałe tylko odrobinę. Boczne pędy poniżej cięcia powinny zawsze wyrastać na zewnątrz. Luźny wzrost krzewu zapewnia lepszą wentylację i zapobiega opanowaniu przez grzyby.

2. Wertykulacja trawnika
Chociaż dla właściciela ogrodu jest to znaczny wysiłek, to jednak nacięcie darni i usunięcie resztek, czyli wertykulacja trawnika, należy do wiosennych porządków. Ważne jest przy tym, aby w czasie wykonywania zabiegu trawa była sucha. Dostarczenie trawnikowi powietrza, a potem nawożenie i regularne strzyżenie, przywrócą mu szybko piękny wygląd.

3. Wspieranie pożytecznych gatunków roślin
W przyrodzie szkodniki posiadają wielu naturalnych wrogów, którzy ograniczają ich liczebność. Do najbardziej znanych sojuszników ogrodnika należy biedronka, która w swoim życiu potrafi zlikwidować kilkaset mszyc. Także pszczoły i trzmiele pełnią ważną rolę zajmując się zapylaniem kwiatów. Im bardziej urozmaicony pod względem gatunków roślin będzie ogród, tym więcej przestrzeni życiowej znajdują dla siebie pożyteczne owady. Należy dbać o bioróżnorodność.

4. Ogródek kwiatowy
W kwietniu po raz pierwszy koszony jest trawnik. Jest to również pora na oczyszczenie rabat z bylinami z obumarłych części roślin oraz zimowych osłon. Wiosenne krzewy, jak forsycja, będą przycięte po przekwitnieniu. Do gruntu można wysiewać teraz wiele kwiatów jednorocznych, na przykład nagietek, pozłotkę, nasturcję, groszek i gipsówkę.

Maj



Maj jest dla ogrodników i miłośników kwiatów szczególnym miesiącem. W maju mianowicie zachodzi zjawisko atmosferyczne zwane „zimnymi ogrodnikami” i „zimną Zośką”. W połowie miesiąca zmienia się zwykle cyrkulacja atmosferyczna i napływa do nas mroźne powietrze polarne. Według przysłów i obserwacji są to ostatnie dni wiosennych przymrozków (11-15 maja). Znaczy to, że także wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe, rabatowe i warzywa mogą już iść do ogrodu. Naturalnie, nie można w stu procentach polegać na tych terminach, jako że „zimni ogrodnicy” mogą się o kilka dni w jedną albo drugą stronę przesunąć.
1. Zwalczanie chwastów
Jest to jedna z najmniej lubianych prac ogrodowych. Kto jednak pielenie traktuje poważnie, powinien działać systematycznie i z użyciem odpowiednich narzędzi. Chwasty potrafią wytwarzać wyjątkowo długie korzenie i rozłogi. Nawiasem mówiąc, uważane za chwasty skrzyp, podagrycznik, czy perz są też cennymi ziołami.
2. Pielęgnacja trawnika
Trawnik trzeba kosić co trzy do siedmiu dni, aby trawa dobrze się rozkrzewiła. Wysokość cięcia 4-4,5 cm pozostawia roślinom dosyć masy liści do dobrego wzrostu. Rzadsze i niższe koszenie szkodzi trawnikowi. Korzystają na tym mech i chwasty. Podczas suszy trzeba raz w tygodniu trawę podlać.
3. Ogródek kwiatowy
Część ozdobna ogrodu od początku maja pokazuje swoją wiosenną urodę. Powoli zaczynają przekwitać tulipany i narcyzy. Aby rośliny cebulkowe mogły łatwiej zebrać siły, przekwitłe kwiatostany trzeba usunąć wraz zawiązkami nasion. Natomiast w żadnym wypadku nie wolno ścinać liści, dopóki same nie uschną.
Do połowy maja można sadzić różaneczniki i rośliny iglaste. Od połowy maja, kiedy minie zagrożenie przymrozkami, wrażliwe kwiaty mogą wreszcie znaleźć się na dworze – w skrzynkach, doniczkach i na rabatach.

ul. Ciołkowskiego 2/4
15-245 Białystok
NIP 966-14-20-011

rodzwirkiwigury@gmail.com
Żwirki i Wigury
Prezes
533 330 001
Skarbnik
533 377 995
Gospodarz
534 877 387
Wróć do spisu treści