Lato - ROD im.Żwirki i Wigury w Białystoku

im. Żwirki i Wigury w Białymstoku
Przejdź do treści
Lato
Czerwiec




W czerwcu zaczyna się wczesne lato. Zakwita czarny bez, robinia i lipa szerokolistna. W ogrodzie sieje się, sadzi i pielęgnuje. Kwitnące rabaty, rosnące warzywa i soczysta zieleń drzew i krzewów – w czerwcu przyroda prezentuje się w najpiękniejszej odsłonie. Większość krzewów zakończyła na krótko swój wzrost, aby zaraz zacząć rozwijać boczne pąki. Jest to dobry moment na formowanie żywopłotów. Niektóre róże wymagają cięcia przed drugim kwitnieniem.

1. Zwalczanie mszycy
W maju i czerwcu często pojawia się w ogrodzie mszyca. Ma ona wielu naturalnych wrogów, jak biedronki, złotooki, bzygi, pryszczarki, czy gąsieniczniki. Jeśli naturalny opór środowiska nie powstrzyma inwazji tego szkodnika, należy zastosować opryski środkami ekologicznymi. Wprawdzie nawet środek przyjazny środowisku działa negatywnie na gatunki pożyteczne, jednak nie tak drastycznie jak syntetyczne środki ochrony roślin.

2. Ochrona roślin przed grzybami
Kiedy wśród roślin panuje wilgotny klimat, mogą się rozprzestrzeniać również choroby grzybowe. Skuteczną metodą, aby tych chorób uniknąć jest luźna więźba roślin oraz poranne podlewanie na system korzeniowy, a nie na liście.

3. Usuwanie przekwitłych kwiatów
Szczególnej uwagi wymaga w tym czasie różanecznik. Należy usuwać przekwitłe kwiaty oraz kontrolować, czy nie pojawiły się szkodniki. Tak samo ścina się zwiędłe piwonie. Nie dopuszczając do rozwoju nasion daje się przedłużyć okres kwitnienia wielu roślin w ogrodzie. To bardzo dobrze działa w stosunku do kwiatów balkonowych, ale także róż i innych roślin kwiatowych. Wiele bylin, jak na przykład ostróżkę, można pobudzić do powtórnego kwitnienia poprzez cięcie.

4. Ogródek kwiatowy
Do gruntu można jeszcze wysiewać nagietki, groszek, nasturcję, gipsówkę, nemezję, czy kosmos (warszawiankę). Sieje się też rośliny dwuletnie, jak goździk brodaty, mak islandzki, niezapominajka, malwa, dzwonek ogrodowy.


Lipiec



W lipcu krzewy zakończyły swój wzrost na wysokość i rozwijają pędy boczne. Mogą być teraz przycinane z kilku względów: ograniczenie wysokości (żywopłoty), utrzymanie kwitnienia (róż) oraz poprawa wyglądu. W przypadku krzewów, ze względu na ewentualne gniazda ptaków, trzeba ograniczyć się do cięcia formującego albo pielęgnacyjnego. Ważne jest w tym okresie podlewanie.

1. Urządzanie ogrodu
Komu znudziło się pielenie rabat, może w słonecznym miejscu założyć ogródek skalny. Bardzo dekoracyjne jest też oczko wodne. Można je wykonać na różne sposoby, między innymi z opon. Samodzielnie przygotowane pojemniki na kwiaty ozdobią taras i balkon.

2. Zwalczanie mszycy
Lipiec jest często miesiącem mszycy. Jeśli pomoc owadzich sojuszników jest niedostateczna, trzeba sięgnąć po opryski. Najlepsze wyniki uzyskuje się wykonując zabieg rano albo wieczorem przy suchej pogodzie.

3. Zapobieganie chorobom grzybowym roślin
Zgnilizny, pleśnie i inne choroby roślin wywoływane przez grzyby potrzebują wilgotnego środowiska, aby osiedlić się na roślinach. Luźne, przewiewne nasadzenia i właściwe podlewanie, skutecznie zapobiegają grzybowym infekcjom.

4. Ogródek kwiatowy
Skrzynki i doniczki są dawno obsadzone, a rabaty pełne roślin. Chociaż główny okres sadzenia już minął, to jednak w sklepach ogrodniczych wciąż można spotkać jakieś nowości, które chciałoby się wypróbować. Na pewno nawet w lipcu znajdzie się jakaś wolna doniczka albo skrawek ziemi w ogrodzie, gdzie można jeszcze jeden kwiat umieścić.

W każdym razie należy pamiętać o regularnym, umiarkowanym podlewaniu i nawożeniu. Oczywiście zgodnie z wymaganiami rośliny, rodzajem gleby i pogodą.

Sierpień



W sierpniu wzrost roślin słabnie. Trawnik dla wzmocnienia powinien być na nowo nawożony. Jest też dobra pora, aby dosiać ubytki trawy. Byliny, które wiosną albo wczesnym latem kwitły, mogą być w sierpniu podzielone. Przy podziale trzeba uważać, aby uszkodzić jak najmniej korzeni. O nowe barwy na rabatach zadbają teraz byliny jesienne, które teraz mogą być posadzone. Pod koniec miesiąca można przesadzić różaneczniki, ostrokrzew i iglaki. Do zimy zdążą się dobrze ukorzenić.

1. Zielone nawożenie roślin
Tam, gdzie pierwsze rabaty zostały opróżnione i żadne jesienne warzywa nie będą uprawiane, można wysiać nasiona roślin z przeznaczeniem na zielony nawóz. Ze względu na pokrewieństwo ze wszystkimi gatunkami kapustowatych, należy zrezygnować rzepaku, gorczycy i rzodkwi. Uniknie się w ten sposób przenoszenia typowych dla tej rodziny chorób. Do wysiewu w sierpniu nadaje się na przykład łubin, gryka i wyka.

2. Ogródek kwiatowy
Zimoodporne byliny i rośliny cebulowe kwitną każdego roku na nowo. Sierpień jest miesiącem odpowiednim, aby posadzić zimowit jesienny, krokus jesienny, lilie, liliowce i kosaćce. Pod koniec miesiąca zacznie się pora sadzenia kwiatów cebulowych zakwitających na wiosnę. Także wcześnie zakwitające byliny mogą być w sierpniu sadzone. Kwiaty dwuletnie można teraz poprzesadzać (o ile zostały posiane), a piwonie i ciemierniki podzielić.

Żywopłoty z żywotników nie wszystkim się podobają. Jednak są to rośliny zimozielone i stanowią w ogrodzie doskonałą osłonę, na przykład od działki sąsiada. Aby taki żywopłot był przez długie lata piękny i wciąż zielony, potrzebne jest regularne przycinanie. Korzystnie jest wykonywać ten zabieg w lipcu albo sierpniu.

Brązowe plamy, jakie pokazują się często po zimie na żywotnikach, nie są zwykle szkodami od mrozu, ale skutkiem niedostatku wody albo działania soli.
ul. Ciołkowskiego 2/4
15-245 Białystok
NIP 966-14-20-011

rodzwirkiwigury@gmail.com
Żwirki i Wigury
Prezes
533 330 001
Skarbnik
533 377 995
Gospodarz
534 877 387
Wróć do spisu treści