Jesien - ROD im.Żwirki i Wigury w Białystoku

im. Żwirki i Wigury w Białymstoku
Przejdź do treści
Jesień
Wrzesień



1. Wybór miejsca dla roślin cebulowych
We wrześniu można sadzić cebule i bulwy. Przedtem trzeba zdecydować się na odpowiednie stanowisko. Ważne jest przede wszystkim nasłonecznienie, sąsiedztwo innych roślin oraz rodzaj gleby. Przy wyborze należy kierować się potrzebami i wymaganiami sadzonej rośliny.

2. Kompost - przygotowanie
Materiał roślinny z zebranych rabatek, ścięta trawa, liście i rozdrobnione, ścięte pędy krzewów powinny być wymieszane i trafić na kompost. W ogrodowym kompostowniku nie powinny się jednak znaleźć chore rośliny, jak również chwasty z nasionami.

3. Ogródek kwiatowy
We wrześniu można jeszcze wysiewać rośliny dwuletnie: na przykład malwy, dzwonki, goździki, niezapominajki i fiołki. Krzewy i byliny z kompaktowym systemem korzeniowym (w doniczce albo w pojemniku) mogą być też sadzone. Inne poczekają do października. Cebulki mieczyków i frezji natomiast wykopuje się z ziemi i po wysuszeniu przechowuje w nieprzemarzającym miejscu. Pod koniec miesiąca trzeba ciepłolubne rośliny, które lato spędzały na zewnątrz, przenieść powrotem do domu. Teraz można też ciąć i sadzić sadzonki pędowe pelargonii i fuksji.

4. Przycięcie żywopłotu i niektórych krzewów
W sierpniu i wrześniu można ciąć zimozielone żywopłoty liściaste, wiciokrzew, berberys oraz żywopłoty z krzewów iglastych. W wrześniu przycina się też skłonny do intensywnego wydzielania soku na wiosnę orzech włoski.

Październik



W październiku rośliny kończą swój okres wegetacyjny i w stanie spoczynku pozostaną do przyszłej wiosny. Z liści odprowadzane są substancje, które zmagazynowane w korzeniach i korze będą stanowiły rezerwę pokarmową. Pozostaną jedynie żółte i czerwone barwniki, tworząc niepowtarzalne barwy jesieni. W ogrodzie opadłe liście mogą w zasadzie pozostać tam, gdzie nie przeszkadzają. Pod żywopłotem, pod krzewami i na rabatach tworzą skuteczną izolację od mrozu. Utrzymują też wilgoć w glebie i poprawiają jej strukturę poprzez tworzenie próchnicy. Kopce liści mogą też być zimową kwaterą dla jeży. A te są niewątpliwie sojusznikami ogrodników.

1. Przesadzanie krzewów
Można w październiku przesadzać wszystkie dzikie krzewy, jak również róże i drzewa owocowe. Tylko wrażliwe na mróz, jak ketmia, hortensja i wszystkie zimozielone (z wyjątkiem ligustru) powinny być sadzone na wiosnę. Wszystkie muszą być dobrze podlane.

2. Ogródek kwiatowy
Cebulki kwiatowe można sadzić dopóki ziemia nie jest zmarznięta. Najpóźniej w październiku muszą trafić na swoje miejsce rośliny dwuletnie. Wrażliwe gatunki i odmiany trzeba przykryć gałęziami. Byliny można sadzić i dzielić do listopada.

3. Zbiór nasion
Z letnich kwiatów można zbierać nasiona i rozkładać do wysuszenia. W chłodnym i suchym miejscu będą przechowywane do następnej wiosny. Bulwy dalii oraz nieodporne na mróz bulwy i cebule trzeba po uschnięciu liści wykopać, oczyścić i przechować w nieprzemarzającym pomieszczeniu .

4. Rośliny doniczkowe
Wszystkie wieloletnie, ale wrażliwe na mróz rośliny balkonowe i doniczkowe wystawione do ogrodu powinny być przeniesione do zimowiska.
Listopad



Trwa fenologiczna jesień. Dni stają się mroczne i coraz krótsze. Mimo wszystko jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Większość drzew i krzewów zrzuciła już liście. Dlatego głównym zadaniem w listopadzie jest uprzątnięcie opadłych liści i przygotowania do zimy. Liście są ważnym materiałem w ogrodzie. Można je wykorzystać na kompost albo jako warstwę ochronną dla systemu korzeniowego wrażliwych na mróz krzewów i bylin.

1. Ochrona roślin przed mrozem
Wiele bylin i krzewów pochodzących z cieplejszych regionów wymaga ochrony przed mrozem. Niektóre trzeba chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, aby nie uschły z braku wody. Słońce powoduje parowanie przez liście i pędy, podczas gdy zmarznięte korzenie nie są w stanie dostarczać im wilgoci.

2. Ogródek kwiatowy
Po opadnięciu liści można sadzić drzewa i krzewy. Byliny mogą być listopadzie sadzone i dzielone. Podobnie cebulki roślin kwiatowych można sadzić, póki ziemia nie zmarznie. Trawnik trzeba oczyścić z liści.




ul. Ciołkowskiego 2/4
15-245 Białystok
NIP 966-14-20-011

rodzwirkiwigury@gmail.com
Żwirki i Wigury
Prezes
533 330 001
Skarbnik
533 377 995
Gospodarz
534 877 387
Wróć do spisu treści